Pracovné ponukyFreelanceriFirmy
Máš v hlave pretlak nápadov, ulietaš si na slovných hračkách a vždy si mal tie najlepšie ✍️ slohy? Potom by si sa celkom iste zaľúbil do práce Copywritera a Ideamakera. Tieto dve pozície sú veľmi úzko prepojené a jedna je prakticky súčasťou druhej. Nazri s nami do zábavného sveta, kde ťa platia za to, že si púšťaš hubu klávesnicu na špacír!
Na počiatku je nápad. Idea. Vymýšľa 🧠 ju Ideamaker, ktorý sa vždy snaží prísť s neokukaným, no zároveň ľahko pochopiteľným insightom. Napríklad tancujúce škrečky v ponožkách. Lenže ako dostať abstraktný nápad z hlavy von? Tu sa Ideamaker mení na Copywritera a vytvára pútavé claimy, headliny, scenáre pre reklamné spoty, ale aj komplexné články a blogy, ako je napríklad tento. Spolu s Art Directorom a Grafickým Dizajnérom privedú myšlienku k životu a dajú dokopy funkčnú kreatívu.
Práca Copywritera je primárne o myslení „out of the box“, preto vtesnať ju do nejakej jasne označenej krabičky je nemožné. Môžeme si do radu postaviť 10 kopíkov a je isté, že každý bude vynikať v niečom inom:
„Každý Copywriter je iný a zamestnávateľ musí vedieť, aký typ skillov potrebuje. Jeden kopík je silnejší v tvorbe úderných headlinov, druhý zo seba bez problémov súka blogy na akékoľvek témy, iný dokáže prinášať big ideas, ďalší má dobré vizuálne cítenie či strategické myslenie… Alebo je mix všetkého, a ešte ďalších vecí,“ vysvetľuje Michaela Stanová, Copywriterka v Socialists.
Ideamaker bez schopností Copywritera v podstate neexistuje. A to najmä v reklamných agentúrach, kde sa vymýšľajú veľké idey pre lokálne či medzinárodné 📺 kampane. Jeden a ten istý človek skrátka potrebuje rôznorodý skill set, v rámci ktorého nápad vymyslí a zároveň textovo zhmotní. Copywriter bez Ideamakera je bežnejší, pričom deliacou čiarou je seniorita alebo zameranie agentúry.
Junior Copywriter sa zväčša aktívne nepodieľa na tvorbe nápadov či brainstormingu. Môže pripravovať jednoduchšie texty, alebo rozbíjať hlavnú ideu do rôznych formátov (digitál, PPC reklamy, sociálne siete a podobne). So sólo Copywriterom sa stretneme v špecializovaných contentových agentúrach zameraných na dlhší písaný obsah, ako napríklad PR, natívne články, blogy či redakčný obsah.
Skvele to zhrnula Veronika Hliboká, Senior Copywriterka vo Wiktor Leo Burnett: „Copywriter má rád hru s písmenkami a slovíčkami. Niekto sa vyžíva v písaní headlinov na perá, iný ľúbi viac spoty a videá. A ak ho popri písaní baví veci aj vymýšľať, môže sa pýšiť prívlastkom Ideamaker.“
Pokiaľ sa rozhodneš pre kariéru Copywritera v reklamnej agentúre, budeš pracovať na rôznych klientoch. Aké je to však na strane klienta? Pýtali sme sa Ivany Vitekovej, Ideamakerky a Copywriterky pre 🍱 Bistro.sk:
„Byť kopíkom na strane agentúry znamená jednoznačne pestrejšie portfólio klientov a väčšiu variabilitu zadaní. Dnes vymýšľaš názov značky, zajtra točíš televízny spot a na ďalší deň píšeš texty do bannerov. Kreatíva na klientskej strane sa môže v tomto ohľade javiť jednotvárnejšia, ale v zásade je to o tom istom. Výhodou je nepochybne jednoduchosť a krátkosť schvaľovacieho procesu.“
Medzi prácou Copywritera na agentúrnej vs. klientskej strane teda nie je až taký rozdiel. A to najmä z pohľadu externistov, ktorí do procesu vstupujú. „Pri jednom projekte na klientskej strane sme si prizvali na točenie kameramana, s ktorým som spolupracovala už v minulosti. Na stretku, kde sme dolaďovali posledné detaily, sa ma spýtal, či príde na natáčanie aj klient, na čo dostal odpoveď – áno, budeme tam. Pochopil až po chvíľke,“ spomína Ivana na vtipný príbeh.
„Copywriter by mal byť v prvom rade mimoriadne kreatívny. Zároveň by mal vedieť, aké slovo je kedy vhodné použiť. Musí to byť človek s veľkým rozhľadom, ktorý sa vie vžiť do konečného spotrebiteľa a celú kampaň prispôsobiť jeho potrebám. Predsa, v konečnom dôsledku je to o tých ľuďoch, ktorých musí zaujať,“ približuje potrebné superschopnosti Karin Hykšová, Copywriterka z Kreatívnej Dvojice.
💪 Čo by ďalej nemalo v tvojej výbave silných stránok chýbať?
Vedieť super písať a prinášať originálne nápady však nestačí. Michaela zo Socialists približuje aj nutnosť zvládať nielen kreatívne, ale tiež projektové veci: „Často treba leadovať tím či vystavať pútavo prezku, a rovnako ju vedieť pútavo odprezentovať klientovi. Pre človeka, ktorý s týmto nemá problém, je to vhodná pozícia.“
Naopak, naše kreatívne respondentky sa zhodujú, že práca Copywritera pre teba nie je to pravé orechové, ak: si berieš feedback príliš osobne, nevieš zvládať stres, pracovať pod tlakom či dodržať termíny a zadanie. Veronika z WLB ešte dodáva, že nevhodná je aj pre všetkých nepriateľov Wordu a PowerPointu. Ale vraj aj to sa dá v prípade extrémneho talentu prepáčiť.
Platové podmienky na pozícii Copywritera a Ideamakera sa líšia od kraja, seniority aj spôsobu práce. Podľa nášho prehľadu z minulého roka zarábajú na full-time od 900 do 3 000 eur. Priemerný plat v Bratislave je 1 400 eur, na východe 1 100 eur. Najbežnejšie je vyplácanie na faktúru, ale ani klasické TPP nie je výnimkou.
Láka ťa skôr profesia na voľnej nohe? Práca Copywritera je snáď jedným z najčastejších freelance a externých jobov. Klientov si vyberáš, máš totálnu slobodu, žiadneho šéfa a večný ⛱ home-office. Zároveň je však na trhu kopec pseudo-copywriterov, ktorí si myslia, že vedieť napísať súvislú vetu stačí. Oddeľ sa od nich profesionálnym portfóliom, zodpovedným prístupom a adekvátnou hodinovkou, ktorá čo-to napovie o kvalite tvojej práce (nie, 3 eurá za normostranu nie sú OK).
Ako pri každej práci, aj pri tej copywriterskej ťa čaká kopec driny. Občas budeš mať chuť strčiť hlavu pod vankúš, alebo sa teleportovať do inej galaxie. Svet reklamy už je raz taký. Ale tvoj pohár (vína) môže byť predsa vždy skôr poloplný než poloprázdny.„Na svojej práci najviac milujem, že je vidieť. Keď ukážem ľuďom, ktorí nemajú ani páru, čo to copywriting je, mnou vymyslenú a natextovanú reklamu, je to ten najlepší pocit,“ uzatvára Karin z Kreatívnej Dvojice. Amen.
Tak čo, uvidíme čoskoro na billboardoch tvoje texty?
👉 Pozri si, čo robí Social Media Manager
Podobné články