Job offersFreelancersCompanies
Zverejnili inzerát, e-mailová schránka im vybuchla z dopytov, no aj tak nenašli človeka, ktorého hľadali. Keď pozícia prestala byť verejná, nastal dejový zvrat. Matúšovi, CEO Kešu Advertising, prišla správa od Michala, že po rokoch freelancovania zatúžil po zmene. CV, portfolko, stretko, chémia. Klik! Vyšlo to. Nie raz, ale hneď dvakrát. Michal mal totiž zálusk na kreatívne kombo – Art Directora a Kreatívneho riaditeľa v jednom. A tak sa Kešuáci rozrástli o parťáka, o akom ani nesnívali.
Ale dosť bola rozprávačských fráz. Poďte si prečítať celý príbeh slovami hlavných aktérov. 👀
Bol to skôr experiment. Nehľadal som pevné zamestnanie, hľadal som skôr zmenu. Priestor, kde môžem tráviť čas s ľuďmi mne podobnými a kreatívne sa rozprávať, vymýšľať s nimi a pre nich idey. Mám rád mladších ľudí odo mňa, tí v mojom veku ma nudia. 🐒 Hľadal som taký tím, ktorý by ma inšpiroval, a zároveň som ho aj ja mohol posilniť. Veľké agentúry som v hľadáčiku nemal.
Nezaujala ma pozícia, páčili sa mi fotky tímu. Všetci pôsobili milo a normálne. A boli potetovaní. 🙂 Agentúra hľadala Art Directora. Ja som bol doma pri tabuli, kde som uplatňoval svoje talenty a rozvíjal idey, kreatívne, aj strategické. Napriek tomu som Kešu kontaktoval a dohodli sme si stretnutie. Na stretnutí sme vzájomne vycítili, že môžem byť užitočný, ako Art Director, ale aj Kreatívny riaditeľ.
Blízkej kamarátke som sa zdôveril o mojej potrebe rozdávať pretlak nápadov a znalostí, a o túžbe odovzdávať skúsenosti. Nevadí mi samota, no som spoločenský človek. Cítil som nutkanie socializovať sa a byť viac v teréne. Po rokoch samoštúdia a práce z domu to už bolo nevyhnutné. Hneď na druhý deň mi kamarátka poslala screenshot inzerátu z Pretlaku. Pravdou je, že som ho v tom čase už na webe nenašiel, tak som išiel priamo na stránku Kešu a napísal im.
Napísal som krátky e-mail, že mám záujem o spoluprácu na projektoch s tímom, a že sú mi veľmi sympatickí. Opýtal som sa, či je možné osobné stretnutie a možnosť dozvedieť sa o tíme a spôsobe práce viac. Pridal som dobré spracované CV a link na môj web. Sociálne siete nemám, ani nesledujem. Čo bol celkom paradox pri záujme o prácu v digitálnej agentúre.
U mňa bol proces veľmi rýchly. Jedno stretnutie, na ktorom sme s Matúšom zhodnotili, že moje skúsenosti budú prínosom a agentúru zastreším ako kreatívny líder s väčším presahom. Vyriešili sme platovú otázku a pustili sa rovno do práce. 🤘 Chémia zafungovala okamžite a už rok nám to spoločne fachčí.
U mňa určite. Veľa som sa naučil. Zmenu cítim aj v prostredí agentúry. Veľa sa rozprávame, meníme procesy za chodu, nastavujeme si prácu agilne, aby nám išla zľahka a bavila všetkých. Sme silný tím, silní individualisti, čo je skvelé. Vieme tak vyhrotiť debaty či samotnú tvorbu za štandardnú hranicu. Snažíme sa o korporátnu presnosť v rámci biznisu, no zároveň sme prísni v zachovaní si kreatívnej rodinnej atmosféry.
Moje postupy a kreatívne procesy sú často neštandardné a vyžadujú si uvažovanie z viacerých uhlov, spochybňovanie a hľadanie výsledného konceptu. Chcelo to trochu času, kým ma kolegovia začali čítať a orientovať sa v mojich myšlienkových pochodoch.
Matúš tiež necháva voľnosť celému tímu, čo sa ukázalo ako kľúčové. Fungujeme bez potreby mikromanažmentu. Riadime sa navzájom a ohýbame si logiku procesov. Vnímame tak lepšie výsledky a klientske portfólio sa pekne rozširuje.
Takže áno, zmenilo sa veľa. Rýchlo sme za ten rok vyrástli, vrátane mňa.
Obľúbeného klienta mám. Náš CEO je mojím klientom a vytvára mi skvelý priestor pre kreatívne „besnenie“. 🐎 Pozíciu nenazývame ani Kreatívnym riaditeľom, ale Kreatívnym ideátorom. Spoločne zvažujeme, akých klientov chceme do portfólia a akým smerom sa uberať, aby práca bavila celý tím. Zaujíma ma človek, až potom jeho brand. Všetkých našich klientov mám teda obľúbených.
Dizajn je mojím remeslom. Neumieram na krásu. Je pre mňa nástrojom, ktorý mi už veľa rokov pomáha vizualizovať kreatívne myšlienky, rôzne projektové zámery s presahom do architektúry, interiérového návrhárstva, výtvarného umenia a aj aktivít mimo agentúry. Pomáha mi predávať a iným robí službu.
Kreativita mi je prirodzená, nápady tak prichádzajú ľahko. Avšak do 35 rokov som bol premotivovaný a túžil po dokonalosti. Tesne pred štyridsiadkou som zo svojich procesov veľa ubral. Užívam si obyčajnosti, a vďaka nim momentálne rastiem.
Vstávam veľmi skoro a chodím skoro spať, od toho sa odvíja každý môj úspešný deň. Mám svoje hobby a na víkendy odchádzam z Bratislavy. Čítam klasickú filozofiu, rešeršujem, skicujem a zapisujem si rôzne úvahy či tézy, ktoré pri práci vzájomne prepájam do funkčných ideí a stratégií.
Sme agílnejší a flexibilnejší. Okrem komerčných projektov sa zameriavame aj na tie umelecké. 🎨 Máme menší tím, ktorý komunikuje rýchlejšie. A v neposlednom rade sú medzi nami osobnejšie vzťahy.
Našimi klientmi sú menšie a stredne veľké spoločnosti zo segmentu B2C, ale i B2B. Spoločnosti nás oslovujú na základe referencií, alebo ich oslovujeme my, pretože s nimi chceme pracovať. Naše portfólio klientov tvoria značky, ako St. Nicolaus, DIGI Slovakia, DEVELOR, butteland či Shareo, pričom každá spoločnosť je z úplne iného odvetvia.
Dlhodobo a dobre komunikujete. Tak, ako aj marketingová agentúra potrebuje marketing, aj o portál, ktorý hľadá kreatívcov, by sa mali starať dobrí kreatívci.
Raz dávno sme skúsili Facebook. Myslím, že túto ich hiring funkciu potom aj vypli. Drahé kliky a nerelevantní záujemcovia. Ostatné job portály pre nás nedávali zmysel.
Bol to ultimátny match, ale nájsť ho trvalo. Boli sme doslova mesiac bez grafika a museli sme outsourcovať. Nejde o to, že by sa nám nehlásili ľudia. E-maily sme dostávali každý deň. Málokto bol však taký kvalifikovaný a zaujímavý ako Michal. Tým, ktorí kvalifikovaní boli, zas chýbala osobnosť.
Michal ma okrem toho zaujal aj tým, že mi na pohovore povedal, že má u nás záujem o dve pozície. Chcel robiť Art Directora aj Kreatívneho riaditeľa. Tento model nám v agentúre vďaka nemu funguje už rok.
Žijeme v dobe, kedy si každý otvára vlastné agentúry, alebo chce byť na voľnej nohe. Ak kvalitného seniora nájdete, veľakrát to nie je o plate, ale o tom, ako si sadnete. Sú žiadaní a je ich málo.
Toto je skvelá otázka. Chtivých juniorov je podľa mňa dosť a mali by byť ešte priebojnejší. Niekedy by nemuseli čakať, kým dá agentúra nový inzerát na Pretlak, ale mohli by sa nezáväzne ozvať sami. Nemajú čo stratiť. Agentúry sa občas zobudia neskoro a uchádzač/ka si už nájde job inde. Ja som k nám takýmto spôsobom prijal kolegyňu. Dokým mi nenapísala, ani som nevedel, že ju potrebujeme. 🙂
Vďaka nízkej fluktuácii sme v Kešu hľadali, myslím, len Dizajnéra a Social Media Manažérku. Tieto mesiace sme vo viacerých tendroch a podľa nich sa bude odvíjať, či dáme von ďalšie inzeráty. Pôjde najmä o pozície na ďalšieho Grafického Dizajnéra a SMM.
Kedysi dávno som hľadal cez Pretlak job aj ja. Úspešne.
Long story short: Ukážeme si naše priestory na Mateja Bela (tie o nás totiž veľa hovoria) a sadneme si. Vždy sa snažím nastaviť rovnocennú a otvorenú debatu bez stresu. Nemám rád otázky, kde sa uchádzač vidí o 5 rokov, a preto sa ich ani nikdy nepýtam. Na pohovore si s človekom najradšej tykám. Povieme si next steps a často aj zadanie na doma. Ak dostaneme super výstup so splneným deadlinom, nasleduje druhé stretnutie. Tam si už väčšinou potrasieme 🤝 rukami, prípadne si ešte robíme užší výber.
Pretože sme kolektív, ktorý spolu drží ako jedna rodina. Nie sme veľká agentúra a má to veľa výhod. Naše nápady nekončia v šuflíku a každému dávame priestor ukázať sa. Poháňame sa navzájom a pracujeme na super klientoch.
Buďte transparentní. Potom je taká aj druhá strana. Nebojte sa veci pomenovať a neriaďte sa žiadnymi poučkami o pohovoroch. Buďte to vy.
Similar articles